00:22 Увага батьків! Обережно кір!!! | |
Що потрібно знати про кір, щоб захиститися?Вірус кору – Morbillivirus — швидко передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, тобто під час вдихання найдрібніших крапель слизу, які потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові хворого. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення. При цьому кір має довгий інкубаційний період – від 6 до 21 дня хворий є носієм вірусу, не знаючи про це, тому що симптоми хвороби ще не проявилися. Перші симптоми кору можна сплутати з ОРВІ чи грипом:
Лише на 4-5 день хвороби з’являється характерний червоний висип, який починається зі шкіри голови й обличчя, а згодом розповсюджується на все тіло. Хвороба із симптомами триває до 4 тижнів і довше. Найпоширеніші ускладнення, які може викликати кір:
Сьогодні в Україні виріс ризик захворіти на кір. Особливо вразливою групою є невакциновані діти. Підлітки та дорослі, які раніше не хворіли на кір і не робили щеплення, також входять до групи ризику. Тим більше, що у дорослих кір зазвичай має набагато тяжчий перебіг ніж у дітей. Як захиститися?Ліків від кору не існує. Як немає і специфічного лікування від цієї недуги. Єдиний спосіб, яким можна запобігти захворюванню – вакцинуватися проти кору. Двох доз вакцини вистачає, щоби сформувати в організмі специфічний імунітет. Згідно з Українським календарем щеплень, першу дозу вакцини від кору вводять у 12 місяців. Ревакцинацію проводять у 6 років. Вакцинальний захист від кору потрібний:
Для профілактики кору сьогодні в Україні використовують комбіновану трикомпонентну вакцину Пріорикс™/Priorix™ (виробництво GlaxoSmithKline Biologicals s.a, Бельгія). Ця вакцина містить живі атенуйовані (штучно ослаблені) віруси кору, епідемічного паротиту й краснухи, тому в календарі щеплень фігурує під абревіатурою КПК. Протипоказання до вакцинації КПКЗа світовими стандартами, легкі застуди з температурою до 38°С не можуть слугувати протипоказом до вакцинації. Щеплення не роблять лише тоді, якщо є високий ризик серйозної реакції, та при станах, коли імунна відповідь на введену вакцину не сформується. А саме:
У разі виникнення тимчасових протипоказань до вакцинації дитина отримує так зване медвідведення від щеплень. Протипоказання на більший термін, ніж два тижні, може дати тільки імунологічна комісія, що зазвичай збирається в районній лікарні або міській/обласній поліклініці. Потім пропущені за календарем щеплення потрібно надолужити. Існує міф, що наявність у дитини бронхіальної астми, цукрового діабету чи інших хронічних захворювань є протипоказом до вакцинації. Проте насправді такі малюки потребують щеплення в першу чергу, адже ризик зараження кором і розвитку серйозних ускладнень після хвороби для них значно вищий. Дітям, які мають хронічні захворювання, вакцина необхідна. У разі контакту з хворим на кірЯкщо дитина контактувала з хворим на кір, негайно зверніться до лікаря. У вас є 72 години, щоби вакцинувати дитину проти кору. У деяких випадках також показана екстрена профілактика шляхом введення імуноглобуліну. Перед вакцинацією проконсультуйтесь з лікарем, якщо:
Якщо не довіряєте своєму лікарю, знайдіть того медичного працівника, з яким будете почуватись спокійно і впевнено. Стежте, щоб вакцини вводили правильноЩеплення ніколи не роблять у сідницю. Якщо вакцина потрапить у жировий прошарок, вона може втратити свої властивості. Якщо зачепити голкою сідничний нерв, може виникнути больовий синдром та інше порушення. Зауважте, що дітям до трьох років ін’єкцію роблять у передню поверхню стегна. А дорослішим дітям – у плече. Після щеплення спостерігайте за дитиною. Не йдіть з поліклініки одразу після щеплення. почекайте 20-30 хвилин, щоб лікар міг побачити, що в дитини немає на вакцину реакції негайного типу. Незначне почервоніння та дискомфорт у місці ін’єкції, підвищення температури — це нормальна реакція дитини на щеплення. Ці симптоми — ознака того, що вакцина діє, та організм дитини формує імунітет. Зазвичай вони минають за кілька діб. Якщо підвищена температура турбує дитину, ви можете дати їй жарознижувальне — відповідно до порад вашого лікаря. Зверніться до лікаря, якщо дитина:
Колективний імунітет потрібен нам усімВіруси не знають кордонів. Однак навіть якщо кір завезено з іншої країни, то в середовищі, де рівень охоплення вакцинацією не нижчий за 98%, хвороба не буде поширюватися. Охоплення вакцинацією формує так званий колективний імунітет. Переважна більшість європейців мають усі щеплення КПК за календарем, тож у 42 з 53 країн Європи вдалося зупинити поширення кору. Проблемними залишаються ті країни, де рівень охоплення щепленнями недостатній. На жаль, серед них й Україна. Прикріплення: Картинка 1 | |
|
Всього коментарів: 0 | |